Koenzym Q10 – skutki uboczne i interakcje z lekami

Koenzym Q10, przyjmowany doustnie, stosowany na skórę (kremy i maści) oraz bezpośrednio na dziąsła jest bezpieczny i dobrze tolerowany przez zdecydowaną większość osób dorosłych.
U niektórych osób może jednak powodować pewne działania niepożądane.

Do najczęściej (choć sporadycznie) występujących skutków ubocznych należą:

  • łagodny rozstrój żołądka,
  • utrata apetytu,
  • nudności i wymioty,
  • biegunka,
  • alergiczne odczyny skórne.

Jak złagodzić skutki uboczne?

Skutki uboczne suplementacji można złagodzić, dzieląc dzienną całkowitą dawkę na mniejsze ilości przyjmowane kilka razy dziennie. Innymi słowy: zamiast stosować 1 kapsułkę 300mg, przyjmuj 3 razy po jednej kapsułce koenzymu Q10 w dawce 100mg.

Dobierz dawkę dla siebie: >>>Koenzym Q10 100mg<<< >>>Koenzym Q10 300mg<<<

Stosowanie u dzieci, kobiet w ciąży i podczas karmienia piersią

Koenzym Q10 uważa się za bezpieczny suplement również w przypadku dzieci, ale UWAGA: suplementację koenzymem u dzieci należy stosować pod nadzorem lekarza!

Szczególną ostrożność należy zachować w czasie ciąży i karmienia piersią. Koenzym Q10 jest bezpieczny, nawet jeśli jest stosowany dwa razy dziennie, począwszy od 20 tygodnia ciąży do dnia porodu. Przed rozpoczęciem suplementacji dla bezpieczeństwa skonsultuj się z lekarzem.

Nie wiadomo jak koenzym Q10 wpływa na niemowlęta karmione piersią. Jeśli karmisz piersią, dla bezpieczeństwa swojego i dziecka, wstrzymaj się z suplementacją.

Interakcje z lekami i innymi substancjami, kiedy trzeba zachować ostrożność?

  • Chemioterapia – koenzym może obniżać skuteczność chemioterapii, jednak z drugiej strony – działa ochronnie i zmniejsza związane z nią skutki uboczne. W związku z tym osoby poddawane chemioterapii powinny stosować koenzym Q10 ostrożnie i w porozumieniu z lekarzem.
  • Zabiegi chirurgiczne – koenzym obniża ciśnienie krwi, może wpływać na nie również w trakcie zabiegów i operacji chirurgicznych. Jeśli masz zaplanowaną operację lub zabieg zaprzestań suplementacji na dwa tygodnie przed jego wykonaniem. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.
  • Leki na nadciśnienie – suplementacja koenzymem Q10 w połączeniu ze stosowaniem leków na nadciśnienie (kaptopryl, enalapryl, losartan i inne leki hipotensyjne), może dodatkowo obniżać ciśnienie krwi. Jeśli przyjmujesz leki hipotensyjne i rozważasz suplementację koenzymem, skonsultuj się z lekarzem.
  • Warfaryna – koenzym Q10 może zmniejszać skuteczność tego leku przeciwzakrzepowego, działanie obydwu związków w pewnym stopniu się znosi, jeśli przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe z warfaryną, skonsultuj suplementację koenzymem Q10 z lekarzem, być może wystarczy zmiana dawki leku przeciwzakrzepowego.
Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>